Nejčastější pravidla otevřeného vztahu

Zobrazení: 348
přátelství

Po celý náš život jsme zaplaveni konceptem „té jediné osoby“ na celý život. Ale co když je  „ta osoba“ jen pouhým předkrmem? Ačkoliv jsme vedení k tomu, abychom věřili, že monogamie je ta nejlepší varianta vztahu, spousta lidí a i psychologů nyní říká, že „Polygamie je mnohem běžnější druh vztahu napříč různými kulturami, společnostmi a historií, než monogamie“. 

Ve skutečnosti, a to i částečně díky internetu a seznamovacím aplikacím, jsou otevřené vztahy zdánlivě na vzestupu. Možná se také více lidí odhodlává přiznat, že jsou v otevřeném vztahu. Podle studie z roku 2016, byl každý pátý Američan v určitém okamžiku v nemonogamním vztahu. Navíc se nezdá, že věk, rasa, politická příslušnost a socioekonomický stavy ovlivňovaly pravděpodobnost, že někdo vstoupí do otevřeného vztahu. Lidé, kteří se identifikovali, jako gayové, lesbičky nebo bisexuálové, však měli o něco větší pravděpodobnost, že zažili nemonogamii.  

Jak všichni víme, na vztahu se musí pracovat. A když přidáte více stran, je to rozhodně komplikovanější a možná zjistíte, že někdy více, neznamená více zábavy. Takže pokud uvažujete o otevřeném vztahu, budete muset zvážit své touhy a potřeby a zároveň zvážit touhy a potřeby svého partnera a předem si stanovit pravidla. Ale hezky po pořádku…. 

Co je to otřený vztah?

otevřený vztah

Otevřené vztahy spadají pod eticky nemonogamní vztahy (ENM) a obecně, ale ne vždy, mají tendenci soustředit se více na sexuální aktivity, než na emocionální aktivity s jinými partnery. Pod tímto větším deštníkem existuje mnoho typů ENM vztahů z nichž některé zahrnují: polyamorii (kde se partneři navzájem podporují a mají emocionální i sexuální vztahy s ostatními partnery a chápou, že láska může mít mnoho podob a jednotlivci mohou milovat víc než jednu osobu najednou), swingers (společné zkoumání sexuálních aktivit na společenských akcích a setkání s jinými páry) a anarchie ve vztahu (neexistují žádná stanovená pravidla, ale místo toho je vztah flexibilní pro potřeby každého z partnerů). 

Musím také zdůraznit, že otevřené vztahy nejsou něco jako aféry, což je jedna z mylných představ. Je to právě naopak. Základní ingrediencí aféry je její utajení. V otevřených vztazích jsou partneři otevření ohledně své sexuální aktivity s ostatními a podporují ji. 

Pravidla otevřeného vztahu 

Přestože žádné dva vztahy nejsou stejné, existují některé obecné pokyny, které je třeba vzít v úvahu, při pokusu o vytvoření otevřeného vztahu. Níže vám nabízím kontrolní seznam, ale jakákoliv pravidla, nebo hranice, by měla být diskutována, vyjednávána a přehodnocována pravidelně v průběhu vztahu a dle potřeby upravena. 

1. Určete si své sexuální hranice 

Hranice, které se týkají sexu, by měl být jednoznačně definovány. Například: 

  • Jak často může k sexu docházet (např. týdně, měsíčně atd).  
  • S kolika partnery najednou 
  • Kde (např. služební cesta…) 
  • Jakékoliv další fyzické, nebo logické (např. časové) dimenze, které si pár přeje ve svém vztahu definovat. 

Dále to také zahrnuje i definování typu sexu. Například, je penetrační sex v pořádku, nebo jen orální? A co BDSM? Také dáváte přednost tomu, aby váš partner měl sex pouze s cizími lidmi, které už nikdy neuvidí, nebo spíše s někým, koho již znáte a důvěřujete mu?  Ano, může se to zdát podivné tohle specifikovat, ale určitě budete chtít mít odpovědí na tyto otázky dřív, než svůj vztah otevřete.  

2. Definujte své emocionální hranice 

Emocionální hranice může být těžší definovat a nastavit. Ale rozhodně byste o nich měli diskutovat. Přičemž každý partner by měl být upřímný o tom, co může zvládnou pro sebe a svého partnera. 

3. Bezpečný sex je základ 

Když převedete svůj vztah z exkluzivního na otevřený, můžete být nadšení, že začnete poznávat nové lidi a nové způsoby. Ale nenechte pravidla bezpečného sexu jen tak vyletět z okna. Proberte se svým partnerem, co vám oběma vyhovuje a dohodněte se, jak budete skutečně bezpečný sex praktikovat v běžném životě. 

4. Buďte upřímní 

Otevřené vztahy zbavují partnery potřeby skrývat, nebo potlačovat, své sexuální potřeby. Proto by měla být zachována upřímnost v tom, co dělají. Páry by si měli ručit, kolik podrobností chce druhý vědět (pokud vůbec nějaké) a jak často. To by mělo být podle potřeby pravidelně přehodnoceno (to platí i pro #3) 

5. Naplánujte si kontrolní schůzky 

Měli byste se také dohodnout na transparentnosti ohledně toho, jak se každý z partnerů cítí v souvislosti se sexuálními aktivitami toho druhého. A také je kontrolovat. Partneři si mohou v jakémkoliv typu vztahu vytvářet domněnky. A proto je důležité, aby si při vzájemných kontrolních schůzkách poskytly bezpečný prostor pro zpracování emocí a případné úpravy vyjednaných hranic a posouzení zdraví primárního vztahu. 

6. Nezapomínejte na svůj vztah 

Naplánujte si čas a prostor pro péči o váš vztah. Rande, výlety mimo domov, vyjadřování lásky a další, to je třeba upřednostnit, aby základy vašeho vztahu zůstaly silné.  Je snadné, aby se jeden z partnerů nechal rozptýlit novým vzrušujícím vztahem a zapomněl věnovat pozornost dlouhodobějšímu vztahu. Nenechávejte si všechno zábavné jen pro nový vztah.  

Je otevřený vztah pro vás vhodný?

otevřený vztah

Aby otevřený vztah fungoval, musí do něj oba partneři vstoupit dobrovolně, nikoliv s nechutí. Pokud někdo na otevřený vztah přistoupí třeba ze strachu, že ztratí partnera, je to katastrofa. Protože otevřené vztahy jsou náročné, i když v nich všichni chtějí být. Vztahy obecně jsou náročné. Pokud se jedná o nemonogamní vztah a někdo by byl do něj tlačen, šikanován, nebo by s ním souhlasil, protože má pocit, že ho jeho partner opustí, pak se v něm vytvoří odpor. A když se pak něco stane, například někdo náhodou otěhotní, někdo dostane přenosnou infekci, tak to prostě vybouchne.  

Otevřený vztah také nemůže být strategií, jak zachránit vztah. Naopak. Eticky nemonogamní vztahy se opírají o důvěru a k úspěchu potřebují zdravý a stabilní vztah, kde se partneři navzájem podporují. Všechny vztahy často vyžadují další vyjednávání, komunikaci a plánování. 

Pro začátek si ujasněte, proč chcete otevřený vztah. Měli byste se velmi zamyslet nad svými motivacemi. Chcete víc partnerů, ale vzpíráte se představě, že by váš partner byl s jinými lidmi? Hledáte prostě jen záminku, abyste si mohli užívat s jinými lidmi? Nebo způsob, jak se plně nezavázat? Nemůžete očekávat, že váš partner s vámi bude sexuálně monogamní, zatímco vy budete mít sex s kýmkoli, s kým budete chtít. Někdy se párům podaří vyřešit polymonický vztah, ale ze zkušeností vztahových koučů a z výzkumu, lze zjistit, že to téměř nikdy nefunguje… Obvykle lidé, kteří chtějí monogamní vztah, chtějí, aby jejich partneři byli monogamní s nimi. “Ujistěte se tedy, že jste s partnerem na stejné vlně” 

Dále zvažte, jak dobře spolu jako pár komunikujete a zvládáte konflikty. To jsou klíčové složky úspěšného vztahu. Zejména v těch monogamních. Protože konflikt nevyhnutelně vznikne v každém vztahu. A pokud do něj přidáte další lidi, potenciál konfliktu se dramaticky zvyšuje. Takže pokud lidé nevědí, jak se s konflikty vypořádat a pak se dostanou do potencionálně neuvěřitelně ošemetné situace, jako je nemonogamie, rozhodně se jim to může vymstít.  

Je také doporučeno spolupracovat s certifikovaným sexuálním terapeutem, pokud potřebujete pomoc s orientací v možnostech otevřeného vztahu. A pokud vám váš instinkt říká “ano, ano, ano” nebo “ach bože, ne, ne,ne, ne”, pošlechtěte ho. 

Zobrazení: 348
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HladT

Pěkná osvětová práce, klobouček

rahul

thank you so much sir this is very good artcile