Typy ENM

Zobrazení: 381

Etická nemonogamie je zastřešující pojem. To znamená, že pod jeho širokou definici spadá celá řada různých modelů individuálních vztahů

Všem je společné to, že vztah není plně monogamní a že všichni zúčastnění s tímto typem vztahu souhlasí.

ENM jako vlastní praxe

Stojí za zmínku, že ENM můžete praktikovat, aniž byste se řídili některým z níže uvedených vztahových modelů. Vztahy se skládají z toho, na čem se lidé v nich dohodnou, a nemusíte se držet pravidel žádného z existujících vztahových modelů.

Některé páry, které praktikují ENM, se nehlásí k žádným jiným vztahovým modelům. Jednoduše si vytvoří vlastní pravidla o tom, co je a co není pro jejich individuální vztah přijatelné, a pak se jimi řídí.

Níže je uveden seznam typu ENM vztahů. Tento seznam nemusí být úplný a uvádí zejména nejznámější formy ENM vztahů.

Swingers

Mezi nejznámější a nejoblíbenější formou nemonogamie je Swingers. Swingers zahrnuje dobrovolnou výměnu partnerů mezi páry a to zejména za účelem sexu. Je nesmírně rozmanitý. Začíná u krátkých setkání mezi cizími lidmi, soukromé sexuální večírky či návštěvy ve specializovaných klubech až po skupinu přátel, kteří se znají a stýkají se mnoho let.

Swingers začalo jako „výměna manželek“ mezi piloty amerického letectva po druhé světové válce. Brzy se rozšířilo do celého světa a stalo se poměrně populární i na internetu.

Obecně jde o subkulturu zaměřenou na heterosexuály. Přestože mají pověst lidí, kteří jsou mnohem otevřenější k interakci mezi dvěma dívkami, často vysloveně odmítají sexuální kontakt mezi muži a to zejména ve Swingers klubech, nebo na večírcích.

Polyamorie

Polyamorie je pravděpodobně nejznámější verzí etické nemonogamie. Stejně jako ENM obecně, i polyamorii lze provozovat mnoha různými způsoby.

V jednom modelu žije ve vztahu několik lidí dohromady. Jiný model zahrnuje dvojici dvou jedinců, z nichž každý je oddán dalším vlastním partnerům. V jiných případech může být jedna osoba ve vztahu poly a mít mnoho partnerů, ale jeden nebo více jejich partnerů nemusí mít nebo sami nechtějí mít žádné další partnery.

Polyamorní vztahy se spoléhají na komunikaci mezi stranami o záležitostech od bezpečného sexu až po emoce. Polyamorie může zahrnovat dlouhodobý závazek k více osobám současně. Pro označení propojené polyamorní sítě se často používá slovo polykule.

Otevřené vztahy

Na rozdíl od polyamorie otevřené vztahy obvykle nezahrnují závazek vůči stranám mimo vztah dvou osob. Tento model vztahu je nejznámější tím, že partneři mohou navazovat sexuální vztahy i mimo něj, ale může zahrnovat i romantické a/nebo citové vztahy s jinými osobami.

Obvykle však probíhají za předpokladu, že primární, dvoučlenný vztah má největší prioritu.

Vztahová anarchie

Nenechte se vyděsit slovem anarchie; vztahová anarchie se nesnaží svrhnout nic jiného než konvenční způsoby vztahů. Jde o model, v němž zúčastnění nepoužívají hierarchické pojmy pro partnery ani o nich neuvažují podle priorit. Je v kontrastu se vztahovou hierarchií, v níž existuje primární vztah, kterému se věnuje většina pozornosti člověka.

Ve vztahové anarchii jsou si všichni rovni. Jedinec nebude nutně považovat romantický vztah za důležitější než přátelství a nemusí ani své vztahy kategorizovat jako striktně platonické, romantické a/nebo sexuální. Tento model je zaměřen na osobní svobodu a autonomii.

Monogamní

Monogamní, zpopularizovaný spisovatelem Danem Savagem, je označení pro páry, které jsou většinou monogamní, ale občas se účastní i mimo sexuálních vztahů.

Lidé, kteří jsou monogamní, mají tendenci zaměřovat se pouze na vnější sexuální setkání, nikoli na romantické vztahy s jinými osobami kromě partnera. Mohou také dlouho přerušovat sexuální kontakty mimo manželství.

Polygamie

Polygamie je známá především jako biblická nebo náboženská praxe, kdy má jeden člověk více manželů. Může se jednat o jednoho manžela, který má více manželek, nebo o jednu manželku s více manželi, ale nejznámější je první případ.

Ve Spojených státech není polygamie legální. Ačkoli může být praktikována eticky, byly zaznamenány případy, které zahrnovaly nátlak a vykořisťování.

Zobrazení: 381
4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments